TOPRAKLAMA DİRENC ÖLÇÜMÜ NASIL YAPILIR

1 -  ) NORMAL ÖLÇÜM

Toprak çubukları P ve C toprağa derinlemesine batırılır. Aralarındaki mesafe 5 ile 10 metre arasında olmalıdır. Yeşil kabloyu cibazın E terminaline, sarıyı P’ye ve kırmızıyı da C’ye bağlayın.

  • Not : Çubukların batırılacağı toprağın nemli olması gerekir.Eğer toprak taşlı, kumlu veya kuru ise yeteri kadar su ilave edilerek nemlendirilmelidir.

a-) Toprak Voltajı Ölçümü: Toprak voltajını kontrol etmek için anahltarı Earth Voltage pozisyonuna getiriniz. Toprak voltajını ekranda göreceksiniz. Displayde 10 V'dan fazila değer gösterirse Toprak direnci ölçümü hatalı olarak ölçülebilir. Bunun olmaması için test edilen cihazın güç kaynağı kapatılmalı veya voltaji azaltacak başka bir tedbir alınmalıdır.

b-) Toprak Direncinin Ölçümü: Aletteki anahtarı önce 2000 ohm pozisyonuna getirip test butonuna basınız. Ölçüm sırasında ışık yanar. Sonra gerekiyorsa anahtardan önce 200 ohm sonra 20 ohm kademelerine getirip ölçümler yapılabilir.

DIKKAT !!! Test Butonu Basılı İken Kademe Değiştirmeyiniz.

  • Not : Eğer C terminalinin toprak direnci ölçülemeyecek kadar yüksek çıkarsa diplayde “............” işaretleri görünecektir. Bunu düzeltmek için, toprak direncini düşürmek gerekir. Örneğin, Bu çubuğun bulunduğu yer nemlendirilmeli ve bağlantı kablolarının gevşek olup olmadığını mutlaka kontrol edilmelidir.
  • ÖNEMLİ : E ve C veya E ve P çububukları arasında maksimum 50 V/AC voltaj oluşacaktır .Bunun için Toprak ölçümü yaparken test çubuklarına dokunmayınız.
  • DİKKAT !!! Kabloları bağlarken birbirine değmeyecek şekilde ayırınız. Kablolar birbirinin altından veya üstünden geçmemelidir. Eğer kablolar birbirine değer veya karışık şekilde ölçüm yapılırsa cihaz, voltajı yanlış okuyabilir. Eğer çubukların toprak Direnci fazla büyük ise yanlış ölçüm gösterebilir. Çubukların mutlaka nemli toprağa batırılmasına dikkat ediniz.Kabloların cihaza iyi bağlanmış olmasına dikkat ediniz.

2 - )  KOLAYLAŞTIRlLMIŞ ÖLÇÜM METODU

Eğer ölçüm çubuklarının konabileceği yer ve mesafe yok ise bu metot uygulanır. Düşük toprak dirençli binada, mevcut olan metal su borusu veya trafonun topraklama aldığı yer veya binanın kendine ait birtopraklama bölümü, C ve P çubuklarının yerine kullanılabilir. Bu metod da cihazımız toprak çubuksuz olarak kullanılır.

  • Not: Bu ölçümde kısa devre yapmak için P ve C birleştirilir.
  • DİKKAT !!!Bu ölçümde ana trafodan gelen voltajı ölçmeyi denemeyiniz.

Toprak Direncinin Ölçümü : Yukarıda anlatıldığı gibi ölçüm yapılır,

  • Not:  Cihazın çektiği voltaj 2mA den az olduğu için sigorta atmaz. P ve C terminallerine bağlı bir topraklı elektrod, power supply veya ana şebeke topraklaması “re“ gerçek toprak direnci RX'e eklenecektir. Böylece toprak direnci; RE = RX + re olarak verilecektir. re; Trafo, power supply veya ana şebeke topraklamasından gelen toprak direnci (bu bilinmelidir). RE; Ölçü aletinde okunan değer. Eğer RE bilinirse gerçek direnç değeri RX = RE - re bulunur

 

 


İNFOTEK Test Ölçü Cihazları ve Elektrik, Elektronik , Otomasyon Ürünleri Tic. ve San. Ltd. Şti.
Adres : Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat : 5 No :203 Okmeydanı-Şişli-İstanbul
Tel : : ( 0212 ) 221 72 16 - 221 72 36 - 221 72 08 - 220 73 16
Fax : ( 0212 ) 221 72 40
e-mail : info@infotek.com.tr
msn : infomuhendislik@hotmail.com